Μια Βρετανίδα πιστεύει πως η… μανία που παρουσίασε ξαφνικά με τα μαρούλια τής έσωσε τη ζωή. Η γυναίκα είχε καρκίνο και – όπως υποστηρίζει – τα μαρούλια περιέχουν μια ουσία που επιτίθεται στα καρκινικά κύτταρα.
Η 59χρονη σήμερα Έλσι Κάμπελ ξύπνησε μια μέρα του 2004 με μια ασυνήθιστη λαχτάρα: ήθελε οπωσδήποτε να φάει μαρούλι.
Όταν η λαχτάρα αυτή την οδήγησε στο σημείο να τρώει ένα ολόκληρο μαρούλι στο γραφείο και καθ’ οδόν προς το σπίτι να σκέφτεται το επόμενο μαρούλι που θα φάει, ο σύζυγός της Τζιμ, ο οποίος είναι ερευνητής, υποψιάστηκε πως κάτι δεν πήγαινε καλά.
«Πάντα μου άρεσαν τα μαρούλια, αλλά ξαφνικά δεν μπορούσα να τα χορτάσω», δήλωσε η γυναίκα στην εφημερίδα Daily Mail. «Έφτασα στο σημείο να τρώω τρία ή τέσσερα ολόκληρα μαρούλια την ημέρα. Στη δουλειά έτρωγα ένα μαρούλι iceberg και μέσα στο λεωφορείο επιστρέφοντας σπίτι σκεφτόμουν ότι ήθελα να φάω κι άλλο».
Ο Τζιμ Κάμπελ έψαξε στο Ίντερνετ και διαπίστωσε πως τα μαρούλια περιέχουν την ουσία σουλφοραφάνη, η οποία επιτίθεται στα καρκινικά κύτταρα και συχνά υπάρχει σε ανεπαρκείς ποσότητες στον οργανισμό των ασθενών με καρκίνο του μαστού.
Έτσι, άρχισε να λέει στη γυναίκα του πως πρέπει να τη δει ένας γιατρός – και όταν εκείνη ψηλάφησε ένα μικρό εξόγκωμα στο στήθος της, πήγε αμέσως.
Όπως έδειξαν οι εξετάσεις, έπασχε από αρχόμενο καρκίνο του μαστού, τον οποίο και αφαίρεσε. Στη συνέχεια, έκανε χημειοθεραπεία και σήμερα, έξι χρόνια αργότερα, οι γιατροί της είπαν πως έχει ιαθεί.
«Παραδόξως, μόλις έβγαλαν τον όγκο μου, έπαψα να τρώω μαρούλια. Η λαχτάρα μου γι’ αυτά εξαφανίστηκε εντελώς», είπε η κυρία Κάμπελ. «Είμαι πολύ τυχερή που ο Τζιμ υποψιάστηκε πως αυτό που μου συνέβαινε δεν ήταν φυσιολογικό. Ο εθισμός μου στα μαρούλια πιθανότατα μου έσωσε τη ζωή».
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να βελτιώσει την εμπειρία σας. Θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει με αυτό, αλλά μπορείτε να εξαιρεθείτε εάν το επιθυμείτε. Πατώντας “Αποδοχή”, αποδέχεστε όλα τα cookies.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie για να βελτιώσει την εμπειρία σας ενώ περιηγείστε στον ιστότοπο. Από αυτά τα cookie, τα cookie που κατηγοριοποιούνται ως απαραίτητα αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας, καθώς είναι απαραίτητα για τη λειτουργία βασικών λειτουργιών του ιστότοπου. Χρησιμοποιούμε επίσης cookie τρίτων που μας βοηθούν να αναλύσουμε και να κατανοήσουμε πώς χρησιμοποιείτε αυτόν τον ιστότοπο. Αυτά τα cookies θα αποθηκευτούν στο πρόγραμμα περιήγησης σας μόνο με τη συγκατάθεσή σας. Έχετε επίσης την επιλογή να εξαιρεθείτε από αυτά τα cookie. Ωστόσο, η εξαίρεση από ορισμένα από αυτά τα cookie μπορεί να επηρεάσει την εμπειρία περιήγησης σας.
Τα απαραίτητα cookie είναι απολύτως απαραίτητα για τη σωστή λειτουργία του ιστότοπου. Αυτή η κατηγορία περιλαμβάνει μόνο cookie που διασφαλίζουν βασικές λειτουργίες και δυνατότητες ασφάλειας του ιστότοπου. Αυτά τα cookies δεν αποθηκεύουν προσωπικά στοιχεία.
Τυχόν cookie που ενδέχεται να μην είναι ιδιαίτερα απαραίτητα για τη λειτουργία του ιστότοπου και χρησιμοποιούνται ειδικά για τη συλλογή προσωπικών δεδομένων χρήστη μέσω αναλυτικών στοιχείων, διαφημίσεων, άλλων ενσωματωμένων περιεχομένων χαρακτηρίζονται ως μη απαραίτητα cookie. Είναι υποχρεωτικό να εξασφαλιστεί η συναίνεση των χρηστών πριν από την εκτέλεση αυτών των cookies στον ιστότοπό σας.
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Θα ήθελα να ενημερώσω ότι δεν έχω καμία σχέση με τα δημοσιεύματα που χρησιμοποιούν την εικόνα μου, το όνομα μου και την ιδιότητα μου και με εμπλέκουν στην προώθηση και προβολή σκευασμάτων διατροφής για την απώλεια βάρους και λίπους αλλά και τη ρύθμιση του ζαχάρου, τα οποία και έχουν χαρακτηριστεί από τον ΕΟΦ ως επικίνδυνα και χωρίς καμία έγκριση. Επειδή φαίνομαι να υποστηρίζω την αποτελεσματικότητα των προϊόντων αυτών θα ήθελα να επισημάνω και να κάνω απόλυτα σαφές ότι τα σκεύασματα ΚΕΤΟ DIET, SUGANORM και DIETONUS -ή όποιο άλλο μπορεί να προκύψει- είναι μη εγγεκριμένα από τον ΕΟΦ, με αμφίβολη αποτελεσματικότητα και σίγουρα εγώ ως κλινικός διαιτολόγος δεν τα προωθώ.
Πρόκειται για ενέργεια παραπλάνησης και απάτη και για το λόγο αυτό και έχω ενημερώσει τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.