Είναι πιθανόν να μην γνωρίζουμε ότι η κατανάλωση υπερβολικών ποσοτήτων υγιεινών τροφών, όπως είναι τα φρούτα και τα λαχανικά, ενδεχομένως να έχει και αρνητικές συνέπειες.
Η Brooke Schantz, διαιτολόγος στο Σύστημα Υγείας του Πανεπιστημίου Loyola, προειδοποιεί ότι οι κανόνες που ισχύουν για το πρόχειρο φαγητό, ισχύουν και για την υγιεινή διατροφή. Συγκεκριμένα δήλωσε ότι ενώ τα φρούτα είναι θρεπτικά, η κατανάλωση υπερβολικών ποσοτήτων υγιεινών τροφών μπορεί να οδηγήσει σε αύξηση του σωματικού βάρους. “Το κλειδί είναι να θυμάστε να ελέγχετε τις μερίδες των τροφίμων που καταναλώνετε”.
Οι μεταβολές του βάρους βασίζονται σε έναν βασικό κανόνα – ενέργεια σε σχέση με την ενέργεια που δαπανάται. Έτσι εάν η συνολική θερμιδική πρόσληψη είναι μεγαλύτερη από την ενέργεια που ξοδεύεται κατά τη διάρκεια μιας ημέρας, οι άνθρωποι παίρνουν βάρος, ενώ αν είναι χαμηλότερη χάνουν βάρος.
“Είχα πολλούς ασθενείς που μου έλεγαν ότι δεν ξέρουν γιατί δεν χάνουν βάρος. Στη συνέχεια, αναφέρουν ότι τρώνε φρούτα όλη μέρα. Σχεδόν πάντα σοκάρονται όταν τους συμβουλεύουμε να παρακολουθούν την ποσότητα του φαγητού που τρώνε ακόμη κι αν αυτό είναι υγιεινό”, δήλωσε η Brooke Schantz.
Υπάρχει μία εξαίρεση – είναι δύσκολη η υπερφαγία μη αμυλούχων λαχανικών εκτός κι αν συνοδεύονται από θερμίδες από σάλτσες, τυριά και βούτυρο. Όπως εξήγησε, αυτό οφείλεται στην υψηλή περιεκτικότητά τους σε νερό και φυτικές ίνες σε συνδυασμό με την ικανότητα διαστολής του στομάχου.
Συμβουλεύει τον περιορισμό της κατανάλωσης λαχανικών που είναι πλούσια σε άμυλο, όπως τα μπιζέλια, το καλαμπόκι και οι πατάτες.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να βελτιώσει την εμπειρία σας. Θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει με αυτό, αλλά μπορείτε να εξαιρεθείτε εάν το επιθυμείτε. Πατώντας “Αποδοχή”, αποδέχεστε όλα τα cookies.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie για να βελτιώσει την εμπειρία σας ενώ περιηγείστε στον ιστότοπο. Από αυτά τα cookie, τα cookie που κατηγοριοποιούνται ως απαραίτητα αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας, καθώς είναι απαραίτητα για τη λειτουργία βασικών λειτουργιών του ιστότοπου. Χρησιμοποιούμε επίσης cookie τρίτων που μας βοηθούν να αναλύσουμε και να κατανοήσουμε πώς χρησιμοποιείτε αυτόν τον ιστότοπο. Αυτά τα cookies θα αποθηκευτούν στο πρόγραμμα περιήγησης σας μόνο με τη συγκατάθεσή σας. Έχετε επίσης την επιλογή να εξαιρεθείτε από αυτά τα cookie. Ωστόσο, η εξαίρεση από ορισμένα από αυτά τα cookie μπορεί να επηρεάσει την εμπειρία περιήγησης σας.
Τα απαραίτητα cookie είναι απολύτως απαραίτητα για τη σωστή λειτουργία του ιστότοπου. Αυτή η κατηγορία περιλαμβάνει μόνο cookie που διασφαλίζουν βασικές λειτουργίες και δυνατότητες ασφάλειας του ιστότοπου. Αυτά τα cookies δεν αποθηκεύουν προσωπικά στοιχεία.
Τυχόν cookie που ενδέχεται να μην είναι ιδιαίτερα απαραίτητα για τη λειτουργία του ιστότοπου και χρησιμοποιούνται ειδικά για τη συλλογή προσωπικών δεδομένων χρήστη μέσω αναλυτικών στοιχείων, διαφημίσεων, άλλων ενσωματωμένων περιεχομένων χαρακτηρίζονται ως μη απαραίτητα cookie. Είναι υποχρεωτικό να εξασφαλιστεί η συναίνεση των χρηστών πριν από την εκτέλεση αυτών των cookies στον ιστότοπό σας.
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Θα ήθελα να ενημερώσω ότι δεν έχω καμία σχέση με τα δημοσιεύματα που χρησιμοποιούν την εικόνα μου, το όνομα μου και την ιδιότητα μου και με εμπλέκουν στην προώθηση και προβολή σκευασμάτων διατροφής για την απώλεια βάρους και λίπους αλλά και τη ρύθμιση του ζαχάρου, τα οποία και έχουν χαρακτηριστεί από τον ΕΟΦ ως επικίνδυνα και χωρίς καμία έγκριση. Επειδή φαίνομαι να υποστηρίζω την αποτελεσματικότητα των προϊόντων αυτών θα ήθελα να επισημάνω και να κάνω απόλυτα σαφές ότι τα σκεύασματα ΚΕΤΟ DIET, SUGANORM και DIETONUS -ή όποιο άλλο μπορεί να προκύψει- είναι μη εγγεκριμένα από τον ΕΟΦ, με αμφίβολη αποτελεσματικότητα και σίγουρα εγώ ως κλινικός διαιτολόγος δεν τα προωθώ.
Πρόκειται για ενέργεια παραπλάνησης και απάτη και για το λόγο αυτό και έχω ενημερώσει τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.