Οι ηλικιωμένοι, που προσπαθούν να περιορίσουν την προσλαμβανόμενη τροφή τους, μπορούν να ωφεληθούν από την κατανάλωση ενός μεγάλου ποτηριού με νερό, πριν από τα γεύματα, όπως προτείνεται από δύο μελέτες από τις ΗΠΑ. Οι επιστήμονες από το πολυτεχνικό ίδρυμα της Βιρτζίνια και το κρατικό πανεπιστήμιο, μελέτησαν 50 ανθρώπους για να εξετάσουν εάν πίνοντας ένα μεγάλο ποτήρι νερό, 30 λεπτά πριν από το μεσημεριανό γεύμα, μπορεί να μειωθεί η θερμιδική πρόσληψη στο μεσημεριανό γεύμα.
Στοχεύοντας να συγκρίνει τα αποτελέσματα επίσης σχετικά με την ηλικία, το δείγμα ατόμων απαρτίστηκε από 29 νέους ενηλίκους (21 έως 35 ετών, 14 άνδρες και 15 γυναίκες) και 21 πιο ηλικιωμένους (60 έως 80 ετών, 10 άνδρες και 11 γυναίκες), όλοι από τους οποίους ήταν υγιείς και μη-παχύσαρκοι.
Οι γυναίκες έλαβαν 375 ml και άνδρες 500 ml. νερού. Οι συμμετέχοντες επέλεξαν ελεύθερα τα γεύματά τους από έναν μπουφέ και εκτίμησαν την πληρότητα, την πείνα και τη δίψα τους κάθε 30 λεπτά. Οι ηλικιωμένοι συμμετέχοντες δήλωσαν υψηλότερη αίσθηση κορεσμού μετά τη λήψη νερού.
Συμπερασματικά, οι μελέτες προτείνουν ότι η κατανάλωση νερού πριν από ένα γεύμα μπορεί να βοηθήσει στη μείωση της λήψη ενέργειας, σε ηλικιωμένα άτομα, αλλά όχι τόσο πολύ στα νεώτερα. Εάν αυτό θα επηρεάσει τη ρύθμιση του βάρους ή ακόμα θα οδηγήσει στην απώλεια βάρους μακροπρόθεσμα ίσως να αποδειχθεί από τις μεγαλύτερες μελέτες κατά τη διάρκεια μιας μεγαλύτερης χρονικής περιόδου.
Σχόλιο: η μελέτη έδειξε αυτό που συνήθως προτείνουμε σε άτομα με πρόβλημα βάρους, τα οποία επιθυμούν να ακολουθήσουν κάποιο πρόγραμμα αδυνατίσματος. Συγκεκριμένα, θεωρείται καλή πρακτική η λήψη νερού πριν από τα γεύματα, και όχι μαζί με αυτά, ώστε να επιτύχουν ένα πρόσκαιρο έστω αίσθημα κορεσμού, μειώνοντας έτσι τη θερμιδική πρόσληψη στα γεύματα τους.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να βελτιώσει την εμπειρία σας. Θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει με αυτό, αλλά μπορείτε να εξαιρεθείτε εάν το επιθυμείτε. Πατώντας “Αποδοχή”, αποδέχεστε όλα τα cookies.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie για να βελτιώσει την εμπειρία σας ενώ περιηγείστε στον ιστότοπο. Από αυτά τα cookie, τα cookie που κατηγοριοποιούνται ως απαραίτητα αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας, καθώς είναι απαραίτητα για τη λειτουργία βασικών λειτουργιών του ιστότοπου. Χρησιμοποιούμε επίσης cookie τρίτων που μας βοηθούν να αναλύσουμε και να κατανοήσουμε πώς χρησιμοποιείτε αυτόν τον ιστότοπο. Αυτά τα cookies θα αποθηκευτούν στο πρόγραμμα περιήγησης σας μόνο με τη συγκατάθεσή σας. Έχετε επίσης την επιλογή να εξαιρεθείτε από αυτά τα cookie. Ωστόσο, η εξαίρεση από ορισμένα από αυτά τα cookie μπορεί να επηρεάσει την εμπειρία περιήγησης σας.
Τα απαραίτητα cookie είναι απολύτως απαραίτητα για τη σωστή λειτουργία του ιστότοπου. Αυτή η κατηγορία περιλαμβάνει μόνο cookie που διασφαλίζουν βασικές λειτουργίες και δυνατότητες ασφάλειας του ιστότοπου. Αυτά τα cookies δεν αποθηκεύουν προσωπικά στοιχεία.
Τυχόν cookie που ενδέχεται να μην είναι ιδιαίτερα απαραίτητα για τη λειτουργία του ιστότοπου και χρησιμοποιούνται ειδικά για τη συλλογή προσωπικών δεδομένων χρήστη μέσω αναλυτικών στοιχείων, διαφημίσεων, άλλων ενσωματωμένων περιεχομένων χαρακτηρίζονται ως μη απαραίτητα cookie. Είναι υποχρεωτικό να εξασφαλιστεί η συναίνεση των χρηστών πριν από την εκτέλεση αυτών των cookies στον ιστότοπό σας.
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Θα ήθελα να ενημερώσω ότι δεν έχω καμία σχέση με τα δημοσιεύματα που χρησιμοποιούν την εικόνα μου, το όνομα μου και την ιδιότητα μου και με εμπλέκουν στην προώθηση και προβολή σκευασμάτων διατροφής για την απώλεια βάρους και λίπους αλλά και τη ρύθμιση του ζαχάρου, τα οποία και έχουν χαρακτηριστεί από τον ΕΟΦ ως επικίνδυνα και χωρίς καμία έγκριση. Επειδή φαίνομαι να υποστηρίζω την αποτελεσματικότητα των προϊόντων αυτών θα ήθελα να επισημάνω και να κάνω απόλυτα σαφές ότι τα σκεύασματα ΚΕΤΟ DIET, SUGANORM και DIETONUS -ή όποιο άλλο μπορεί να προκύψει- είναι μη εγγεκριμένα από τον ΕΟΦ, με αμφίβολη αποτελεσματικότητα και σίγουρα εγώ ως κλινικός διαιτολόγος δεν τα προωθώ.
Πρόκειται για ενέργεια παραπλάνησης και απάτη και για το λόγο αυτό και έχω ενημερώσει τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.